Duben 2012


Jak chováme myšku laboratorní

24. dubna 2012 v 15:53 | Eliška |  Myšky laboratorní

Úvod o myškách:

Já sama si chci malou laboratorní myšičku pořídit, ale nechci za to utrácet moc peněz a zvlášť nevím, jestli mi na to mamka připustí a přispěje i svými penězi. Zatím jsem ji ještě nepřemluvila, ale o myškách vím shruba tohle:

Potrava

Pokud si chcete pořídit myšku, tak tady se určitě dozvíte, čím ji krmit. Základem jsou určitě nějaká zrnka a garnule pro myši. Zkrátka žrádlo pro myši přímo vyrobené. Zakoupíte ve všech zverimexech, nejrozšířenější kam chodím věci pro svá zvířátka kupovat i já, je Pet Center. Myšce můžete dát i trošku travičky, spíš v létě.Myši jedí i moučné červy, takže kdyby se vám nějací ubytovaly v kuchyni.......ale podávejte jen jednou za týden, jako pamlsek! Možná že moučné červy lze i někde zakoupit. Dále zeleina (mrkve, zelí, salát, rajče, kedlub...), ovoce (mandarinky, jablka, pomeranče, kousek hrušky, jahody...), můžeme i oříšky, ale ne solené a burské jsou zase moc tučné (Dávejte po malých dávkách). S oříšky moc zkušeností nemám, protože jsem ještě žádné moje zvířátko oříšky nekrmila, ale....no raději pokud jí vážně chcete dávat oříšky, zeptejte se u prodavaček nebo najděte informace na jiném webu.

Kolik? Jednu, či více?

Určitě ne jen jednu, myška tím trpí. Když je myška sama, bylo by jí smutno a umřela by smutkem a samotou. Taky by se nudila. Když jsou myšky dvě, je jim líp, jako každému zvířeti. Mají co dělat, můžou být spolu, a když jsou obě z jednoho vrhu(sourozenci), je to ještě lepší. Nejlepší by bylo, kdybyste si pořídili dvě samičky. Samičku a samečka jen tehdy, pokud chcete mláďátka. POZOR! Dva samečky bych raději nepořizovala. Nevíte, co si můžou udělat. U každých zvířat je to jiné. Můžouse ukousat a dohryzat k smrti, až do krve, můžou být spolu spokojeni, ale taky se můžou pořád honit a rvát. Nikdy nevíte a já nevím jak to u samečků je.

Kde a v čem je chovat

Chovejte v kleci nebo v teráriu či akváriu (samozřejmě bez vody!). Můžete je ale taky mít v nějakém prostorném plastovém boxu, kam jim proudí vzduch nějakými otvory či dírkami, a taky kde budou obě mít dost místa a prostoru.

Jak často měníme, co za pelíšek?

Každý týden měníme podestýlku. Co dát za pelíšek pro myšku? Stačí jí dát jako překášku rulku od toaletního papíru, rozházet jí po kleci kapesníčky(papírové, ona si je rozkoušea roztrhá a udělá z nich pelíšek) nebo taky seno, ona si z něj spelte hnízdečko, sem tam ho bude i papat. Já jsem ještě žádné nechovala, ale různě jsem se dočetla, že myška by měla v kleci mít běhací kolo jako křeček, rulku od toaletního papíru a jako pelíšek buď seno nebo kapesníčky. Jako podestýlku můžeme kromě kapesníků a slámy použít i piliny nebo hobliny.

Misky a výbava

Záleží, jak je myš zvyklá ze zverimexu. Pokud ve zverimexu pila z napáječky, a je tak zvyklá, pak jí určitě nějakou kupte. Pokud je zvyklá na misku, rozhodně jí neměňte zvyky a nenuťte ji z napáječky a obráceně, protože by si asi těžko zvykla na takovou změnu a dřív či později by umřela žízní. Jídlo jí také dávejte do misky, pokud dáváte větší ukrrojené kusy zeleniny a ovoce, jen jí to položte do klece. Myš by měla mít nějaké běhací kolo, aby si měla jak zarošťačit, rulku od wc papíru a pokud chcete, můžete jí udělat i patro s žebříčkem, aby mohla lozit nahoru a dolů. Myslím, že to by jí pro první dny mohlo stačit. Později, až ji budete mít déle,např. rok, 5 měsíců, můžete jí časem přikupovat i jiné atrakce. Prozatím, bude stačit tohle.

Ceník:

počítejte že myška i s potřebami bude stát kolem.....

 1. myška: 19,90-,Kč (20 korun)
 2. klec: 300-400,-KČ. (vzdálenost mezi mřížkami: 6mm a víc)
 3. běhací plastový kolotoč s výplní a se stojanem: 70-120-,Kč
 4. Box (pokud nechcete klec): 50-stoněco Kč
 5. běhacý plastový kolotoč na zavěšení: 89,-Kč
 6. běhací koule se stojanem: 110,-Kč
 7. Pokud nechcete utrácet, použijte nějaký dost vysoký a velký plastový box ze svých zásob, ušetříte víc jak 400 Kč a stačí ho jen přikrýt drátěnou sítí či obyčejnou síťkou. Taky můžete použít své vlastní terárium ze svých zásob.Amor ll.

16. dubna 2012 v 16:21 | Eliška |  Ryby a chov
Amor I. již zemřel. Jeho nástupcem a choťem Amálky se stane Amor II. kterého pořídíme neznámo kdy. Měl by být modrý s červenými okraji, nebo jenom modrý.

Tady jsou typy:
Amorek umřel

16. dubna 2012 v 16:15 | Eliškq
Můj Amor už není. Všimla jsem si že poslední dobou na něm Amálka dost vysela. Přicucla se mu na ploutev a chudák ju ze sebe nemoh setřást. Tím to ale není. Když jsme mu naposled měnili vodu, měl narudlé žábry. Možná byl nemocný nebo chytl nějakou infekci, co já vím. Řeknu, jak to bylo:

Stalo se to teď. 26.4. 2012 16:03 Toto datum si budu pamatovat jako soudný den kdy umřel Amor.

* nevím konkrétní datum, ale pořídili jsme si ho v srpnu
+ 26.4. 2012 16:03

Šla jsem na záchod a viděla jsem, že Amálka v klidu plave a Amor se nehýbe. Už mnohokrát to vypadalo že je mrtvý, ale když jsem prstem ťukla do stěny akvária, dal se zase do pohybu, protože se lekl. Tentokrát už ale ne.Plačící Viděla jsem že Amor se nehýbal. Ani ploutve mu nevlály ve vodě. Byl zády otočen k rohu akvárka, na výšku. Hlavou dolů a zadkem nahoru, k hladině vody. Připadalo mi to divné a podezřelé, tak jsem vzala síťku a strčila jsem do něj. Nic. Tak jsme řekla mamce. "Mami, Amor se nehýbe." Mamka se přišla podívat a vylovila ho sítkou. Když ho vylovila, byl úplně tuhej. A taky tvrdej. Sáhla jsem na něj a byl jak křupka. Jeho pohřebištěm se stal záchod. Maminka ho spláchla. PlačícíPlačícíPlačící

Délka života: 5 měsíců +/- nějaké 2
Doba umrtí: 16.4. 2012 v 16:03 hod.

( *=narození, +=umrtí )
pamatéčné foto:


Poslední dobou už měl podivně načernalé okraje šupinek.

Bojovnice pestrá/Betta

8. dubna 2012 v 11:32 | Eliška |  Ryby a chov
Takhle vypadají betta rybky, nebo se jim také správně říká bojovnice pestrá.

A chcete o nich něco vědět? Já vám o nich ráda něco řeknu.

Jak rozeznat pohlaví

Samička je menší a má menší ploutve. Samosebou, že samec musí na samičky působit a nějak je přitahovat, takže jako u většiny živočichů, samec je hezčí, krásnější a působivější. Proto má větší ploutve, které vypadají jako závoje. Ve vodě krásně vlají.

Sameček
Samička

Akvaristika a chov

Já jsem svému Amorovi koupila tohle kavárium:


Jetě existují jiné druhy. Je to stylové akvárko na beta rybky, bez filtru. Voda se musí měnit každý týden. Jednou jsem zapoměla Amorovi vodu vyměnit a měl ji tam 2 týdny a pak když jsem ji měnila, smrděla jak hovínka. Byla skažená, a teď si vemte že ta ryba v tom musí plavat!

To jsou další z nabádky akvárij:

0.5 Gal Marina Betta Kit Monochrome Theme


Já mám kit zen. Většinou stojí kolem 300 kč. K němu je jako doplněk žrádlo pro ryby, kamínky, pak tři větší kameny a hygienické kapky do vody. Napíši vám teď postup při výměně vodyv akváriu.

První si musíte přichystat vodu. Před výměnou ji musíte 45 min nechat odstát. Pak může začít výměna:
 • Připravte si nějakou sýťku na ryby(takovou zelenou,koupíte ve zverimexu), síto, misku a lžíci. Tyto věci už po použití k výměně nepoužívejte!! Lžíci už nepoužévejte, jen na výměnu, síto také a misku také. Jakmile použijete na výměnu vody pro rybu, už nesmíte použít v kuchyni!
 • Vylijte opatrně vodu z akvária i s rybkou do misky. Až bude ryba v míse, můžete začít.
 • Zbytek vody z akvária i s kamínky vylijte a vysypte do síta. Voda projde, ale kamínky zůstanou v sítu.
 • Potom kamínky pořádně propláchněte pod horkou, nebo aspoň dost teplou vodou.
 • Umyjte pod teplou vodou i tři větší kameny (pokud byly v sadě k akváriu).
 • Poté vypláchněte samotné akvárium. Naplňte ho horkou/teplou vodou a umyjte rukou stěny i dno. Pak napusťte jen třetinu vody a vypláchněte.
 • Vemte lžíci a kamínky nabírejte a sypte do koryta uprostřed akvária (koryto na kamínky).
 • Když máte hotovo, vložte k malým kamínkům tři velké. Pak vlijte do akvária čistou přichystanou vodu. Do ní nalijte půl vršku přípravku hygienických kapek a lžící zamýchejte.
 • Pak už stačí jen síťkou nabrat rybku a vpustit do akvária.

Potrava

Pro bettu stačí koupit žrádlo pro rybky.
Já ty naše krmím tímto:Třikrát denně. Ráno 4 zrnka, odpoledne 4 a večer 4. Pokud máte rybky dvě tak dvakrát tolik, znamená ráno, odpoledne a večer 8 zrnek.Chování a temperament:

Když vložíte do jednoho akvária samičku i samečka, měli by se chovat normálně. Sameček někdy samičku v prvních dnech honí, ale to že by ji uhonil k smrti, se podle mě nemůže stát. Náš Amor zatím Amálce nic nedělá. Jeden druhého si nevšímají a chovají se klidně.

Ale pozor, v jednom akváriu nebo nádobě nesmí být dva samci najednou! Ani tři, ani čtyři.....! Jeden samec druhého začne provokovat a budou se honit, kousat, tahat až se rozdrásají, nebo uhoní. Jeden samec se s druhým nestrpí a proto je to ve volé přírodě těžké.

okud už rybku máte, může se vám zdát, že se v tak malém akvriu cítí osamocená a opuštěná, protože je sama. Kdyžtak jí pro společnost můžete přikoupit vodního šnečka za 50,- Kč. I ryba betta stojí 50,-. Ovšem když máte v akvriu samičku a samečka a samička nakladla mladé jikry, musíte dát samečka do jiné nádobky. Většinou to dopadne tak, že svá mláďata sežere, a proto byste jej měli odstranit. Pokud ovšem mládaa nechcete, smíte ho tam nechta, jak chcete.

Krátce po pořízení rybky byste měli vrch od akvária přikrýt něčím čím prochází vzduch, (např. papírem, látkou...). Mladé rybky mají ve zvyku vyskakovat z akvria. Mé kamarádce se stalo, že si pořídili rybku a amička jim vyskočial v noci. Druhý den ráno ji našli bez života ležet na zemi.

Ryba podobná Amorkovi

8. dubna 2012 v 11:03 | Eliška

Barvu má stejnou jako náš Amor, ale není to on. Tento obrázek jsem stáhla z googlu.Rozpačitý

Foto mojí rybičky

8. dubna 2012 v 10:55 Ryby a chov
Máte taky svou rybičku? Já ano. Mám bojovnici pestrou. Je to můj mazlík a sama jsem si ho zaplatila. Má oranžovou barvu a jmenuje se Amor. Je to sameček. Včera mi maminka k němu dokoupila samičku. Ta má hnědou barvu, spodní ploutve má červené a horní/hřbetní do modra. Jmenuje se Amálka. Její foto ještě bohužel nemám, ale Amora vyfoceného ano. Tady je pár fotek:To je můj Amorek!!!